Wspomnienia wybitnego chirurga z okresu, gdy operacje trwały godzinami i często z błahych powodów kończyły się zgonem pacjenta - śmiertelność chirurgiczna wynosiła wtedy nawet 79 procent. Same operacje nierzadko przeprowadzane były w domach pacjentów, do narkozy służył eter, a cięcia były tak głębokie i obszerne, że wielu pacjentów wykrwawiało się podczas zabiegów na śmierć. Książka Roberta T. Morrisa daje nam doskonały wgląd w to, jakie warunki panowały w szpitalach jeszcze sto lat temu, jak na przestrzeni wieków rozwijała się medycyna i jak ważną rolę odgrywały wnioski wyciągane po każdej przeprowadzonej operacji, zwłaszcza nieudanej.
UKD:
617 929 Morris R. T.
UWAGI:
Niniejsze wydanie zostało przygotowane w oparciu o wydanie z roku 1936, które ukazało się nakładem Wydawnictwa J. Przeworskiego.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Biblioteka Główna
Rzeźnicy i lekarze : makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera Tytuł oryginału: "Butchering Art : Joseph Lister`s Quest to Transform the Grisly World of Victorian Medicine,".
AUTOR:
Fitzharris, Lindsey
POZ/ODP:
Lindsey Fitzharris ; tłumaczenie Łukasz Müller.
ADRES WYD.:
Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2018.
Wizyta w szpitalu była kiedyś najprostszym sposobem, by skończyć w grobie. XIX-wieczni chirurdzy, często niewykształceni, nawet niepiśmienni, kroili swoich pacjentów, nie myśląc o odkażaniu narzędzi. Amputacja była ich ulubioną metodą kuracji, a gangrena nie była niczym niepokojącym. Pacjentów często trzeba było gonić po sali i wiązać, by poddali się "leczeniu".
Chirurg James Y. Simpson jeszcze w 1869 roku uważał, że "żołnierz na polu bitwy pod Waterloo ma większe szanse na przeżycie niż człowiek, który idzie do szpitala".
Dopiero Joseph Lister odkrył, że infekcje powodują zarazki, które można pokonać środkami antyseptycznymi. Był za swoje teorie wyśmiewany, ale ostatecznie to jemu nauka przyznała rację. Poznajcie niewiarygodne realia, w jakich leczeni byli pacjenci, i dramatyczną walkę Listera o to, by zmienić rzeźników w lekarzy.
UKD:
617 929-052 Lister Joseph
UWAGI:
Na stronie tytułowej: Znak litera nova.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 613280 od dnia:2024-07-30 Przetrzymana, termin minął: 2024-09-28
Zrób mnie młodszą, zrób mnie piękną to - jak każda książka Tanyi Valko - powieść osnuta na prawdziwych wydarzeniach, oparta na osobistym doświadczeniu autorki i perypetiach jej znajomych.
Książka opowiada o grupie przyjaciół w średnim wieku, borykających się z codziennymi problemami. To ludzie wykształceni, którzy stanęli na rozdrożu i chcą odmienić swoje życie, tak aby za wszelką cenę zatrzymać młodość i poprawić swój wygląd. Nie zgadzają się na nadchodzącą starość i postanawiają się jej nie poddać. Dzięki zabiegom podejmują rozmaite życiowe wyzwania, a nowy wygląd ma im dać szansę na odzyskanie witalności i wiary w siebie.
Tanya Valko, która jest w wieku swoich bohaterów, zderzając się na co dzień z podobnymi problemami, doskonale oddaje nadzieje, obawy i wahania związane z podjęciem decyzji o ingerencji we własne ciało. Osobiście uważa, że jeśli zmiana wyglądu jest czyimś marzeniem, należy je zrealizować, bo życie jest zbyt krótkie, aby cofać się przed podejmowaniem kontrowersyjnych decyzji - należy pełnymi garściami czerpać z jego uroków i możliwości. Ciekawym uzupełnieniem treści książki jest słowniczek terminów medycznych i kosmetycznych przybliżający szczegóły zabiegów.
UKD:
821.162.1-3
UWAGI:
Na książce wyłącznie pseud. aut.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni