Wyświetlone zostało 500 ostatnio wprowadzonych do katalogu pozycji (nowe nabytki). Zostały one posortowane malejąco po numerze inwentarzowym. Pozycje można tylko przeglądać, nie działa w tym trybie wyszukiwanie.
Książka zawiera rozważania Autora o najważniejszych czynnikach rozwoju społeczno-politycznego Europy XIX i XX wieku: rewolucji przemysłowej końca XIX wieku i późniejszej rewolucji naukowo-technicznej, dwóch wojnach światowych, dwóch totalitaryzmach (faszyzmie i stalinizmie), rozpadzie imperiów kolonialnych, zasadniczych przemianach wewnętrznych w państwach (transformacji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej), przeobrażeniach roli państw europejskich oraz zjawiskach globalizacji i integracji europejskiej. Czytelnik otrzymuje barwny, wielostronny obraz rozwoju społeczeństwa europejskiego, ukazujący warunki pracy społeczeństw, ich wykształcenie, tworzenie organizacji zawodowych, zmiany obyczajów, podziały i wpływy ideowe oraz postępujące w ślad za nimi specyficzne podziały partyjne. Autor opisał rozwój prasy, radia oraz współczesnych mediów, oddziaływujących silnie na życie społeczne kontynentu oraz przemiany cywilizacyjno-kulturowe. Jest to pierwsza w historiografii polskiej synteza najnowszej historii społecznej Europy.
Książki z serii Zrozumieć dzieje napisane są przez specjalistów o uznanym w Polsce i za granicą dorobku naukowym i dydaktycznym. Przedstawiają w sposób syntetyczny obraz danej epoki, podkreślając jej cechy charakterystyczne i uniwersalne, nie pomijając kwestii spornych w historiografii. Wyrabiają umiejętność samodzielnego myślenia o czasach przeszłych, dzięki czemu pozwalają lepiej zrozumieć procesy współczesne. Seria Zrozumieć dzieje daje całościowy pogląd na historię cywilizacji, ukazuje zjawiska i procesy ponadczasowe w dziejach ludzkości.
UKD:
94(100)
UWAGI:
Indeks str. 228-230.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Książka przedstawia dzieje ustroju i prawa dawnej Polski od początku państwowości aż po III rozbiór Rzeczypospolitej w 1795 r. Zaprezentowano w niej nowe ujęcie zarówno co do podziału na okresy dziejowe, jak i w zakresie rzeczowym omawianej problematyki. Opracowanie to różni się zdecydowanie od wszystkich dotychczas dostępnych na rynku czytelniczym podręczników akademickich do historii państwa (ustroju) i prawa polskiego. Jest ono owocem dogłębnych studiów oraz długoletnich doświadczeń dydaktycznych jej autora. Książka fascynuje świeżością opisu i prostotą języka. Przekazuje rzetelną i zasadniczo optymistyczną wizję osiągnięć dawnej Polski na polu ustrojowo-prawnym. Koniecznie sięgnąć po nią winni studenci i absolwenci prawa, historii, politologii oraz wszyscy zainteresowani poznaniem przeszłości Polski w dziedzinach fundamentalnych dla każdego państwa, jakimi są ustrój polityczny i prawo.