Bękart, darmozjad, posługaczka. Opowieść o wiejskiej dziewczynie, która została służącą do wszystkiegoGdy pochodzenie wydaje się przesądzać o dalszym losie, siła charakteru może zmienić wiele Bycie nieślubnym dzieckiem nie jest łatwe, szczególnie na XIX-wiecznej wsi, gdzie wszyscy wytykają cię palcami. Józia mieszka z surowym ojczymem i matką, która nie potrafi sprzeciwić się mężowi. Ciężka praca i brak możliwości rozwoju nie zniechęcają dziewczyny do własnych poszukiwań. Zafascynowana pojawieniem się w okolicy znanego malarza robi wszystko, aby znaleźć się na jednym z jego obrazów. Decyzją ojczyma Józia musi opuścić wieś i trafia do mieszczańskiego domu, gdzie pracuje niemal za darmo jako służąca do wszystkiego. Myje podłogi, ceruje, pierze, pomaga w kuchni. Po dniu wypełnionym ciężką pracą czeka, aż wszyscy położą się spać. Dopiero wtedy może rozłożyć swój siennik na podłodze przy piecu. Powieść, która oddaje realia polskiej wsi XIX wieku. Młode dziewczęta opuszczają domy i wyjeżdżają do miasta, by zaznać pozornie lepszego życia. Pracują bez przerwy, bez odpoczynku, bez prawa do wolnego czasu. Wyzysk, niesprawiedliwość i wykorzystania seksualne są na porządku dziennym, bo dobra służąca musi być posłuszna we wszystkim. Jest przecież tylko pachołkiem, popychadłem, gorzej urodzoną. Pierwszy tom sagi "Wydziedziczone"
UKD:
821.162.1-3
UWAGI:
Bibliografia.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Zatrważająca i niezwykle emocjonująca opowieść o biednych kobietach, które zostają służącymi w bogatych arabskich domach.Pozbawione paszportów, możliwości kontaktowania się z rodziną, zamknięte za murami wartych miliony posiadłości, pracują często bez wytchnienia i dni wolnych od pracy. Gwałcone, bite, upokarzane, nie mają szans na poskarżenie się na swój los, dopóki nie skończy się ich kontrakt. Po powrocie do swoich krajów często wybierają milczenie, bo świat nie chce wierzyć w ich historie.Marcin Margielewski namówił pochodzącą z Indonezji Ekę, by opowiedziała wstrząsającą historię swojej mamy i cioci, które stały się ofiarami współczesnego systemu niewolnictwa.
UKD:
316.344-057.166(53) 394(53) 821.162.1-92
UWAGI:
Stanowi tom 2. serii ; tom 1. pt. Modelki z Dubaju. Tekst i ilustracje na skrzydełkach. Na okładce: Żyją, by służyć, służą, by przeżyć. Dramat kobiet, które stały się prywatną własnością.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Natalia, panna rzeźnikówna, przyjeżdża do Warszawy na pensję, by uczyć się dobrych manier i znaleźć męża z wyższych sfer. Dzięki urodzie i pieniądzom ojca robi świetną partię: zostaje panią pułkownikową Kotubrycką. Ma wszystko o czym może marzyć dama. Prawie. Los nie chce bowiem spełnić jej największego pragnienia dać jej dziecka.
Franciszka Ozorek, niepiśmienna dziewczyna ze wsi pod Ciechanowem, marzy o samodzielności. Rusza wiec do wielkiej Warszawy by zacząć pracę jako służąca. Trafia do pięknego domu państwa Kotubryckich. Los pułkownika, jego żony i Frani splecie się w sposób zupełnie nieoczekiwany. Jaką rolę w tej historii odegra urodzona na Syberii Tatiana Trubecka, która po babce szamance odziedziczyła nadprzyrodzone zdolności?
Dorota Ponińska zabiera nas na przechadzkę po międzywojennej Warszawie zwanej "Paryżem Północy". W swojej książce kreśli świat pełen kontrastów - od wielkiego blichtru po przerażającą nędzę, a robi to tak plastycznie, że jej opowiećć jest jak podróż w czasie.
UKD:
821.162.1-3
UWAGI:
Na okładce: Wróżka Tatiana w przedwojennej Warszawie zdradza kobietom, co przyniesie im los.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni