O "cudownie pięknym miesiącu - maju" pisał ongiś Heine. Wesołemu majowi 1968 roku w Paryżu grubą opowieść poświęcił James Jones. Maja Komorowska w zapisie trzydziestu jeden dni maja zawarła w pewnym sensie całe swoje życie. Czytając tę książkę warto mieć w pamięci - znany z teatru i z ekranu - jej głos, i w ten sposób, podkładając głos pod wydrukowane zdania, wysłuchać niezwyklej relacji. Długie wyjaśnienia nie są tej książce potrzebne. Jak na spotkaniach z Mają Komorowską, autorką i recytatorką, każdy uczestnik ma wrażenie, że ona jest dla niego i tylko dla niego, tak i ta książka skierowana jest do wielu i do każdego z osobna. Daje szansę spotkania bliskiego, wręcz intymnego. A takie spotkania nie potrzebują przewodników, nie potrzebują osób trzecich. Głos ma Maja Komorowska. - Jan Zieliński
UKD:
792.071:929](438) Komorowska M.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Agatha Raisin nienawidzi amatorskich przedstawień, daje się jednak namówić przyjaciółce, pani Bloxby, na obejrzenie występu miejscowej grupy teatralnej. Tłumiąc ziewanie, patrzy, jak piekarz z dumną odgrywa rolę potwora i straszy wszystkich na scenie, aż w końcu otwiera się zapadnia i olbrzym znika w kłębach dymu. Jednak aktor nie wychodzi na finał przedstawienia. Okazuje się, że piekarz został zamordowany i Agatha angażuje w sprawę swój zespół detektywów. Wkrótce odkrywają w światku aktorów teatralnych z niewielkiej miejscowości więcej konfliktów i niesnasek niż w wielkim świecie gwiazd teatru, a w miarę zbliżania się do prawdy narażają się na coraz większe niebezpieczeństwo.
UKD:
821.111-3
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 649107 od dnia:2024-09-26 Przetrzymana, termin minął: 2024-10-28
Lato 1887 roku. Aleksandra, młoda aktorka i tancerka, olśniewa warszawską publiczność i łamie męskie serca. Nieszczęśliwy wypadek zmusza ją do powrotu w rodzinne strony - na Podlasie, gdzie zaprzyjaźnia się z carskimi urzędnikami i żołnierzami, a jednocześnie organizuje patriotyczne koncerty i uczy na polskiej pensji. Spokój Aleksandry burzą demony przeszłości. Musi zmierzyć się z trudną rodzinną historią i wspomnieniami nieszczęśliwej miłości. Co wybierze? Karierę na deskach teatru w stolicy czy życie u boku ukochanego mężczyzny na podlaskiej prowincji? Antonia, Cecylia i Aleksandra - trzy kobiety. Trzy odmienne losy. Trzy tomy cyklu powieści Agnieszki Panasiuk rozgrywającego się na Południowym Podlasiu w drugiej połowie XIX stulecia. Poznaj Aleksandrę.
UKD:
821.162.1-3
UWAGI:
Stanowi tom 3. cyklu ; tom 1. pt: Antonina ; tom 2. pt: Cecylia. Bibliografia.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Najważniejsze dla niej jest - życie, spotkanie z drugim człowiekiem. No i poczucie humoru. Twierdzi, że w miłości - trzeba się jeszcze lubić. A najpiękniejszym słowem po słowie kochać jest słowo - pomagać. Na scenie czy w filmie - skraca niepotrzebne, przegadane dialogi, ucieka przed sieczką myślową i znaczeniową. Nie akceptuje - publicznego epatowania swoimi problemami, bólem czy stratą najbliższych. To jej i tylko jej, ale zgodziła się uchylić drzwi do swojego świata i wpuścić tam Grzegorza Ćwiertniewicza. Powstała szczera i pasjonująca rozmowa o życiu i grze, pełna codzienności i niecodzienności z amantką z pieprzem - jak nazwał ją jeden z wybitnych reżyserów filmowych.
UKD:
791.071.2(438) 792.071.2(438) 929-051 Barszczewska G.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Pierwsza, autoryzowana przez rodzinę biografia Anny Przybylskiej.Łobuziara z urodą nastolatki i głosem Jana Himilsbacha, w zasadzie nie musiała niczego grać. Pojawiła się w polskim kinie znikąd i od razu stała się fenomenem: przed kamerą bardziej naturalna od szkolonych aktorek, utożsamiała "polski sen lat 90." - była idealną dziewczyną z sąsiedztwa, która trafiła na okładki magazynów i do telewizji w szczytowych godzinach oglądalności. Ania Przybylska została "Królową Serc" w kraju, w którym ludzie sukcesu - zwłaszcza "piękni i młodzi" - nigdy nie mają łatwo. Była sympatyczną Marylką ze Złotopolskich, ale też dziewczyną z rozkładówki "Playboya". Raz mówiła, że nie ma pomysłu na życie poza aktorstwem, innym razem - że na pierwszym miejscu jest rodzina. Długo nie miała szczęścia w miłości, lecz ciągle była zakochana. Spieszyła się momentami tak, jakby czuła, że to wszystko może zbyt długo nie potrwać. Jakby wiedziała, że szybko musi zawierać związek, zakładać rodzinę, urodzić dzieci, by zdążyć się jeszcze tym wszystkim nacieszyć - opowiadają w książce jej bliscy. Długo nie zgadzałam się na tę publikację, wszystko było jeszcze zbyt świeże. Raz jedyny udzieliłam wywiadu, który ukazał się w "Wysokich Obcasach". Po raz pierwszy pomyślałam wtedy, że może warto, by ludzie, którzy kochali moją córkę - a dowody tego uczucia spotykają mnie do dzisiaj - zachowali w pamięci obraz takiej Ani, jaką była naprawdę. Nie ten wykoślawiany w szukających często taniej sensacji mediach, ale prawdziwy. Taki, który mogą znać tylko najbliżsi. I że chciałabym móc taką książkę dać w prezencie wnukom.
UKD:
791.071.2(438) 929Przybylska A.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Aktorka, gwiazda Hollywood, ikona Kobieta, której powołaniem była filmowa kariera."Najważniejsze to cieszyć się życiem, być szczęśliwym, tylko to się liczy" - Audrey HepburnHolandia, 1944 rok. Wokoło szaleje wojna. Młodziutka Audrey Hepburn próbuje uciec od rzeczywistości naznaczonej głodem i strachem - tak odkrywa swoją miłość do tańca. Marzy o karierze primabaleriny. Jest jej jednak pisana inna przyszłość.Po wojnie Audrey obierze nowy cel: studia aktorskie w Ameryce! Talent zaprowadzi ją prosto do Hollywood. Wkrótce zagra u boku wielkich gwiazd, takich jak Gregory Peck i Humphrey Bogart. Jednak jej życie nie będzie idealne, pomimo błyskawicznej filmowej popularności. W związku z ukochanym mężczyzną będzie czuła się samotna, pomyśli nawet, że mąż wybrał ją dla jej kariery i sławy, a nie z miłości. Poroni kilka wyczekanych ciąż, urodzi martwe dziecko, Nigdy natomiast nie podda się w dążeniu do spełnienia marzeń, chociaż będzie musiała poświęcić dla nich wszystko, co najważniejsze.
UKD:
821.112.2-312.6
UWAGI:
Na okładce: talent, marzenia, Hollywood.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Jan Englert mówi o sobie, że jest złożony z wielu Englertów. Jest romantyczny i analityczny, niegodziwy i szlachetny, bezwzględny i empatyczny, a jednocześnie pozbawiony - wydawałoby się niezbędnego w wypadku aktorstwa - szaleństwa.Ponad pięćdziesiąt lat na scenie i piastowanie ważnych funkcji pozwoliło mu poznać dobrze własną naturę, nabrać dystansu do rzeczywistości i z ironią spojrzeć na siebie sprzed lat.Do tej pory pisali o nim inni. Kamili Dreckiej jako pierwszej udało się nakłonić go do szczerej rozmowy. Jakiego Jana Englerta poznamy z ich dialogu?
Eugeniusz Bodo - przedwojenny aktor, reżyser, producent i celebryta, przedwojenna ikona męskiej elegancji, człowiek, który ze swego nazwiska uczynił markę handlową. Jego nazwisko na afiszu gwarantowało sukces każdego przedstawienia, nikogo też nie trzeba było namawiać do pójścia do kina na film, w którym grał Bodo, a śpiewana przez niego piosenki z miejsca stawały się przebojami, które nuciła cała Polska. Pomimo że nie miał ku temu warunków, okrzyknięto go amantem srebrnego ekranu, a on sam przyprawiał wiele kobiet o drżenie serca. Był bodaj najpopularniejszym polskim aktorem międzywojnia, którym żywo interesowała się prasa, w tym także brukowa. Tymczasem jego prywatne życie, a zwłaszcza sprawy uczuciowe wciąż kryje wiele tajemnic, które próbuje odkryć autorka niniejszej publikacji.
UKD:
791.071(438) 791.071.2(438) 929-052 Bodo E.
UWAGI:
Bibliogr., netogr. s. 309-[318].
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Nie można znaleźć lepszego przewodnika po świecie Agenta 007 niż Roger Moore - najbardziej znany i lubiany przez fanów odtwórca roli Jamesa Bonda. W swojej niezwykłej książce aktor opowiada o wszystkich filmach z cyklu, przedstawiając ich charakterystyczne elementy - "dziewczyny Bonda", czarne charaktery, samochody, trunki, gadżety, egzotyczne plenery. Raczy także czytelników pełnymi ciętego humoru porteretami pozostałych odtwórców roli Agenta 007, od Seana Connery’ego po Daniela Craiga. Dowcipnie opisuje również własny udział w filmach, przytaczając liczne anegdoty z planu. Niezwykle barwny tekst wzbogacony jest o ponad 400 zdjęć, w tym wiele dotąd niepublikowanych, m.in.z prywatnych archiwów sir Rogera.Ponad połowa mieszkańców świata widziała co najmniej jeden film z Jamesem Bondem. 50 lat temu, 5 października 1962 roku, odbyła się premiera Dr No, pierwszego filmu z najdłuższej, jednej z najsłynniejszych i najbardziej kasowych (zarobiła do tej pory 5 miliardów dolarów) serii w historii kina, a "Bond...James Bond" stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych kinowych tekstów.Agent 007 poznał ponad 50 "dziewczyn Bonda", walczył z ponad 130 czarnymi charakterami, wypił całkiem sporo martini z wódką, jeździł pięcioma modelami aut marki Aston Martin, odwiedził ponad 50 krajów i został wyposażony w ponad 100 gadżetów i rodzajów broni, z których bardzo niewiele zwrócił mocodawcom w nietkniętym stanie.O tym wszystkim, a także o mnóstwie innych faktów, ciekawostek opowiada sir Roger Moore.
UKD:
791.071.2(410) 929 - 051 Moore R.
UWAGI:
Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni