Na skraju miasteczka stoi żydowska karczma, do której przy ciepłej pogodzie zachodzą spacerowicze. Nagle - wybucha wielka wojna. Do karczmy ściągają nieświadomi zagrożenia chasydzi. Zaczyna się noc, po której nic już nie będzie takie jak wcześniej. "Austeria", wydana po raz pierwszy w 1966 roku, odtwarza różnorodność kulturową Galicji z czasów młodości pisarza.Julian Stryjkowski (1905-1996) wychowywał się w tradycyjnej rodzinie żydowskiej. Dzieci mełameda, czyli nauczyciela w chederze, chciały jednak poznać szerszy świat. Przyszłego pisarza języka polskiego uczyła starsza siostra, której dedykowana jest "Austeria". Później studiował we Lwowie. Lata drugiej wojny światowej spędził w ZSRR. O okresie lwowskim i swojej fascynacji komunizmem wielokrotnie opowiadał - między innymi w powieści "Wielki strach" (pierwszy raz wydana poza cenzurą w 1980 roku). Jeszcze w Moskwie na wieść o Zagładzie zaczęła powstawać powieść "Głosy w ciemności", która musiała czekać na druk aż 10 lat. "Austeria", należąca do cyklu galicyjskich powieści Stryjkowskiego, zekranizowana została przez Jerzego Kawalerowicza w 1982 roku.
UKD:
821.162.1-3
UWAGI:
Podstawa edycji: Warszawa : Państwowy Instytut Wydawniczy, 1995.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 612751 od dnia:2024-08-12 Wypożyczona, do dnia: 2024-09-23
Drugi tom SAGI RODU TYSZKOWSKICH, zapoczątkowanej Aptekarką. Wskutek niecnej intrygi pewnej szlachcianki Katja wymyka się Antoniemu z rąk. Rozdarty bólem beznadziejnego uczucia do dziewki z ludu, miotający się od miłości do nienawiści i od pogardy do uwielbienia, udręczony Tyszkowski robi to, co umie najlepiej: bezlitośnie dręczy innych. Wartkie koleje niemożliwego związku tych dwojga wzbogaca genialne tło obyczajowe: modne hobby szlachcica-kretyna z sąsiedniego dworu, przerażające praktyki kobiece i kidnaping w dziewiętnastowiecznym wydaniu. Opowiedziany z perspektywy Tyszkowskiego Czarci ogród pozwala wejść w skórę wyniosłego szlachcica, co jest bezsprzecznie paskudnym doznaniem, i wraz z nim udać się w brawurową podróż po meandrach dziewiętnastego wieku, co jest z całą pewnością doznaniem niezapomnianym.
UKD:
821.162.1-3
UWAGI:
Stanowi cz. 2 cyklu, cz.1 pt. : Aptekarka.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Pierwszy z dwóch tomów opowieści o protoplastach bohaterów sagi "Kobiety z ulicy Grodzkiej". Korzenie zła i narodziny niewieściej siły w bezwzględnych czasach walki o życie, nadzieję i marzenia.W 1831 roku w Galicji wybucha epidemia cholery. Z ogarniętej zarazą wioski ucieka młoda kobieta w ciąży. Kilkanaście lat później jej córka, Magda, urodzona i wychowana w klasztorze benedyktynek, przybywa do Krakowa, aby tam rozpocząć dorosłe życie.Odważna i spragniona wiedzy dziewczyna jest wszędzie, gdzie coś się dzieje i gdzie czuje się potrzebna. Walczy na barykadzie podczas powstania krakowskiego, przeżywa pierwszą miłość i wkrótce znajduje swe życiowe powołanie - chce pomagać chorym. Mimo wielu przeciwności losu nie poddaje się, marząc o własnej aptece. Wie, że jako kobieta ma niewielkie szanse na spełnienie swoich pragnień, ale tym razem szczęście wydaje się jej sprzyjać.Czy jednak nie będzie musiała za to zapłacić wysokiej ceny?
UKD:
821.162.1-3
UWAGI:
Stanowi prequel sagi Kobiety z ulicy Grodzkiej.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni